Parasiidid inimese kehas

Parasiidid elavad iga inimese kehas - see on ebameeldiv, kuid fakt. On naiivne uskuda, et kui teil pole lemmikloomi, pesete alati käsi põhjalikult seebi ja veega ning ei söö kahtlast toitu, olete usaldusväärselt kaitstud ega saa olla parasiidi kandja. Seetõttu ei tohiks sellest teemast kõrvale pöörata, kortsutades tülgastust. Mida rohkem me parasiitidest teame, seda tõhusam on võitlus nende vastu ja seda väiksem on võimalus nakatuda eluohtlikku infektsiooni.

WHO andmetel on 50 miljonist aastas surnud inimesest enam kui 15 miljonit põhjustatud parasiitide põhjustatud nakkushaigustest.

Kas teid need numbrid vapustasid? Siis on aeg oma varjatud vaenlast lähemalt tundma õppida ja temaga võitlema hakata.

Parasiidid - mis see on

parasiidid, mis võivad elada inimkehas

Parasiite nimetatakse erinevateks elusorganismideks, mis elavad inimkehas, tungivad selle siseorganitesse ja toituvad seedimata toidu jäänustest, mahladest ja rakkudest. Inimkeha on erinevat tüüpi patogeensete mikroorganismide jaoks optimaalne keskkond, seetõttu valivad parasiidid selle kõigepealt oma olemasolu jaoks. Nad võivad aastaid elada ükskõik millises elundis, rännates naabruses asuvasse organismi, kui see ammendub, ja nii edasi kuni inimese elu lõpuni - mis, muide, väheneb parasiitide negatiivse mõju all oluliselt.

Kõik parasiidid pole peremehe tervisele kahjulikud. Mõned ei avaldu mingil moel ega mõjuta siseorganite ja süsteemide tööd. Kuid enamik neist provotseerib otseselt või kaudselt raskete haiguste arengut. Selliseid haigusi nimetatakse parasiitideks või invasioonideks ning teadus, mis neid uurib ja ravib, on parasitoloogia.

Statistika kohaselt on üle 95% maailma elanikkonnast parasiitide kandjad.

Parasiidid on kõik patogeensed mikroorganismid, mis satuvad inimkehasse ja elavad seal tänu toitainetele. See hõlmab baktereid, viirusi, seeni, üherakulisi organisme, lülijalgseid, algloomade invasioone ja muid liike. Kuid sel juhul räägime ainult ussidest.

Parasiitide tüübid inimkehas

Tegelikult võib inimkehas elada enam kui kakssada erinevat tüüpi parasiite. Kõige tavalisemad on:

inimkehas elavate parasiitide tüübid
  1. Pinworm- see liik mõjutab peamiselt lapsi, reedetakse suu kaudu-rooja kaudu, elab peensooles ja jämesooles ning muneb päraku välimistesse voldidesse, riietele ja aluspesule.
  2. Toxocars- nad parasiteerivad peamiselt kassidel ja koertel, satuvad inimkehasse kokkupuutel liiva või mullaga, milles asusid nakatunud loomade väljaheited - seal võivad toksokarid püsida mitu aastat. Need parasiidid ei lähe väljapoole, koos vereringega kantakse neid läbi anumate ja siseorganite.
  3. Ascaris- kõige levinum parasiiditüüp, nakkus toimub toidu, vee, pesemata käte kaudu. Ascaris viiakse inimese mis tahes elunditesse: soole limaskestasse, maksa, aju, kopsudesse, neerudesse, kõhunäärmesse, silmadesse, toidab erütrotsüüte ja muid kasulikke aineid, kurnates keha oluliselt. Ümarussi pikkus võib ulatuda 40 cm-ni; ta muneb iga päev.
  4. Hookworm- väike, vaid 1, 5 cm pikk, kuid mitte vähem ohtlik kui parasiit ascaris. See viiakse inimkehasse naha kaudu, kõige sagedamini siis, kui kõnnite paljajalu maas. See avaldub sügeleva nahalööbena, võib migreeruda mis tahes siseorganisse.
  5. Lai paelussi- elab inimese soolestikus keerutatud kujul ja imeb sellest sõna otseses mõttes välja kõik toitained, see võib kasvada kuni 10 meetrini. Nakatumine toimub toore liha ja kala kaudu.
  6. Veise ja sealiha paeluss- tungida kehasse ka toore või ebapiisavalt praetud lihaga, võib parasiitida soolestikus ja muudes inimese elundites kuni 20 aastat, ulatuda 7 meetrini.
  7. Giardia- mikroskoopilised parasiidid, mida leidub peamiselt väikelastel, nakatumine toimub määrdunud käte, mänguasjade, pesemata puu- ja köögiviljade kaudu.

Muidugi on ka muud tüüpi parasiite, mis elavad meie kehas ja löövad iga päev seestpoolt, põhjustades unisust, kaalulangust, ärrituvust, unehäireid, immuunsuse langust - ja need on kõige väiksemad mured.

Kokku on meditsiinis sissetungidest põhjustatud üle 300 haiguse, neist üle kolmandiku võib lõppeda surmaga.